poniedziałek, 25 lutego 2013

"Niezgodna" Veronica Roth


Podstawowe informacje:
Tytuł polski: Niezgodna
Tytuł oryginału: Divergent
Autor: Veronica Roth
Liczba stron:  352
Wydawnictwo: Amber
Veronica Roth w książce "Niezgodna" kreuje nowy świat - swojego rodzaju dystopię w bliżej nieokreślonej przyszłości. Na ruinach Chicago stworzyła świat podzielony na pięć części – frakcje Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość) i Serdeczność (życzliwość). W każdej z nich żyją ludzie podobni do siebie, z takimi samymi cechami. Nie wykraczją poza schematy, pozostają w granicach. Każdy wie, czego się po nim spodziewają, zachowują się tak jak ludzie w ich otoczeniu. Z pewnymi wyjątkami.

Nadchodzą szesnaste urodziny Beatrice. To czas by przejść test predyspozycji, który pomoże jej wybrać frakcję do której będzie przynależeć. Ale coś idzie nie tak. Czy dominującą cechą charakteru Beatrice jest inteligencja? A może odwaga? Co dziwne test nie może jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dziewczyna jest n i e z g o d n a, co okaże się zdominować jej przyszłość. Bo niezgodni mają elastyczne umysły, potrafią myśleć w wielu kierunkach, nie pasują do jednej frakcji. Nie ograniczają się, co dla władz poszczególnych frakcji jest nie bezpieczne.

„Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.”

I właśnie dlatego Beatrice decyduje się opuścić swoją rodzinę i dołączyć do Nieustraszonych, co już samo w sobie świadczy o jej odwadze. Drobna i delikatna, w szarych ubraniach Altruizmu, frakcji w której się wychowała, gdzie uczono ją, że powinna być niewidzialna. Teraz oczekuje się od niej czegoś zgoła innego. Musi przejść wyczerpujące szkolenie, postarać się przeżyć i nie trafić do Bezfrakcyjnych.
Przeżywa pierwsze przyjaźnie i miłość. Uczy się żyć i być sobą, czym jest odwaga i bezinteresowność. Widzi, że utopijny świat, którego iluzję tworzą przywódcy nie jest prawdziwy. Czy nie nadszedł czas by się zbuntować? Czy nie jest za późno?

„Nie poddam się, niech ten ktoś, kto patrzy na mnie przez kamerę, widzi, że jestem odważna. Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci.”

„Niezgodna” to wspaniały debiut młodej pisarki, która idealnie wyważyła proporcje wciągającej powieści dla nastolatków. Do sukcesu zdecydowanie przyczyniła się książka „Igrzyska śmierci”. Uważam jednak, że „Niezgodna”  wykracza poza trylogię o kosogłosie zwłaszcza ponadczasowymi ideami i  przekazem. Przeszkadza jednak lekka naiwność w fabule, zwłaszcza dotycząca relacji dwóch głównych bohaterów. Książka wciągająca, zachwyca zwłaszcza misternie zbudowany świat

Moja ocena: 9/10 

Komentarz: Książka wciągająca (uwaga: uzależnia!), z lekko niedopracowaną fabułą, ale doskonale wykreowanym tłem i bohaterami. Wspaniała dla miłośników wszystkich gatunków (choć wbrew pozorom bardzo daleko jej do prawdziwej fantastyki).

Polecam!

2 komentarze:

 1. Dziwna się wydaje ta fabuła aczkolwiek może i bym spróbował ją przeczytać, skoro 9/10 otrzymała. :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, książka bardzo wciągająca :)

   Usuń